Psucie państwa przez partię rządzącą

fot: Sebastian Glapiński

We wtorek w Sejmie czytanie 3 nowych projektów psucia państwa wniesionych przez partię rządzącą.

Pierwszy zakłada finansowanie 13. i 14. emerytury z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i znacząco zmniejszy pomoc oferowana tym ostatnim. Drugi pomysł - drastyczne podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy - jest równie chybiony, co pierwszy nieetyczny - zamiast napływu pieniędzy z podatku spowoduje odpływ kupujących alkohol i wyroby tytoniowe legalnie.

I wreszcie projekt trzeci - zniesienie limitu składek na ZUS w wys. 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza nawet 10% spadek dochodów tych grup zawodowych, które napędzają rozwój gospodarki: specjalistów, menadżerów wysokiego szczebla, informatyków i przedstawicieli wolnych zawodów. To spowoduje ich ucieczkę za granicę albo wymusi podwyżki wynagrodzeń, które z kolei uderzą w firmy i to te najbardziej innowacyjne, z branży nowych technologii, startapy i sektor usług dla biznesu. Efektem wzrostu kosztów pracy będzie odpływ kapitału i zahamowanie inwestycji. Wzrosną też ceny usług prawniczych i lekarskich na przykład. Rząd chce tą operacją zyskać ok. 5-7 mld zł na realizację swoich programów wyborczych, ale to będą bardzo drogo oprocentowane pieniądze - trzeba będzie je zwrócić z nawiązką w postaci znacząco wyższych świadczeń emerytalnych dla tej grupy przedsiębiorców. Za kilka, kilkanaście lat więc ta operacja dodatkowo zachwieje naszym i tak się chwiejącym systemem emerytalnym.

I tak oto gorączkowo poszukując - gdzie się da i nie da - pieniędzy na sfinansowanie swoich przynęt wyborczych - z widmem spowolnienia gospodarczego i nadciągającym kryzysem na horyzoncie, rząd swoją krótkowzroczną polityką fiskalną robi wszystko, by gospodarka spowolniła jeszcze szybciej i jeszcze bardziej. I w tym rzeczywiście jest i skuteczny, i wiarygodny.

O mnie

Jestem absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Illinois State University. Od 12 lat jestem samorządowcem z pasji, zawodu i przekonania. W latach 2006-2010 byłem radnym Rady Miejskiej i jej wiceprzewodniczącym, od 2010 roku jestem wiceprezydentem Łodzi.

Czytaj więcej...

Dla Łodzi

Jestem autorem jednej z najgłośniejszych inicjatyw ekologicznych w Polsce dot. wprowadzenia zakazu bezpłatnej dystrybucji jednorazowych torebek foliowych. Byłem projektodawcą wielu innych uchwał m.in. w sprawie zasad sprzedaży na rzecz najemców samodzielnych lokali mieszkalnych, Strategii Ulicy Piotrkowskiej, Regulaminu Konsultacji Społecznych. 

Czytaj więcej...