Zagrożone Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Nie jest dobrze, gdy sprawa tak ważnej dla rozwoju Łodzi instytucji jak Narodowe Centrum Kultury Filmowej wikłana jest w przedwyborczy kontekst polityczny.

Oferty wielokrotnie przewyższające w przetargach budżet zamawiających to obecnie bolączka wszystkich samorządów, uczelni, a także podmiotów rządowych. Wzrost kosztów przekopu Mierzei Wiślanej o ponad 270 mln zł rząd tłumaczy sytuacją na rynku. Ten sam rząd lekką ręką dokłada 80 mln zł na budowę siedziby Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej - flagowego projektu premiera Glińskiego. Łódź natomiast w analogicznej sytuacji wzrostu kosztów inwestycji ów rząd zmusza do unieważnienia przetargu na budowę instytucji kultury niezwykle ważnej dla dziedzictwa miasta.

Robi to pod pozorem nieznajomości przez resort szczegółów inwestycji, co w ocenie kogoś nieżyczliwego mogłoby być dla ministerstwa jako współorganizatora NCKF oraz dla pana premiera jako posła Ziemi Łódzkiej zwyczajnie dyskredytujące. MKiDN było wszak na bieżąco informowane o stanie prac projektowych, zaś w dokumentacji znalazło się także zastrzeżenie, że udostępnienie wystawy poprzedzić musi zaprojektowanie oraz wybudowanie systemu ramp, pochylni i innych konstrukcji nośnych (Studium Wykonalności, pkt 6.3, pkt 6.3.1.).

Docierają do nas więc sygnały, że jest to ze strony rządu kolejna próba zablokowania inwestycji ważnej dla rozwoju Łodzi oraz przejaw konsekwentnego marginalizowania miasta. Albo gra polityczna, obliczona na sztuczne zagrożenie inwestycji po to, by tuż przed wyborami pan premier Gliński mógł wystąpić w roli jej zbawcy. Osobiście chcę wierzyć, że to nieporozumienie komunikacyjne, które szybko wyjaśnimy - dla dobra polskiej kultury, środowiska filmowego oraz Łodzi i łodzian, dzięki którym przecież pan premier sprawuje swój parlamentarny mandat.

O mnie

Jestem absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Illinois State University. Od 12 lat jestem samorządowcem z pasji, zawodu i przekonania. W latach 2006-2010 byłem radnym Rady Miejskiej i jej wiceprzewodniczącym, od 2010 roku jestem wiceprezydentem Łodzi.

Czytaj więcej...

Dla Łodzi

Jestem autorem jednej z najgłośniejszych inicjatyw ekologicznych w Polsce dot. wprowadzenia zakazu bezpłatnej dystrybucji jednorazowych torebek foliowych. Byłem projektodawcą wielu innych uchwał m.in. w sprawie zasad sprzedaży na rzecz najemców samodzielnych lokali mieszkalnych, Strategii Ulicy Piotrkowskiej, Regulaminu Konsultacji Społecznych. 

Czytaj więcej...